Konkurs Ligottiański - Magazyn Histeria

Radosna
Kawka
Optymista

Re: Konkurs Ligottiański - Magazyn Histeria

Postautor: Kawka » 22 lip 2016, 0:12

Czyli... Czekamy do jutra rana :) A potem do 25 - szykuje się świetny numer.

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 22 lip 2016, 9:12

Kreuzgang pisze:A nie korciło was - w świetle powyższego - aby z solidarną zgodnością opublikować tylko 3 opowiadania z podium a resztę sobie darować, skoro nawet zamykające stawkę musiało odpaść celem ratowania prestiżu pisma, a i względem pozostałych były wątpliwości?

Mateusz rzucił taką propozycję, ale padła ona w chwili, gdy do autorów już poszły informacje o publikacji, więc siłą rzeczy nie rozpatrywaliśmy tego wariantu.
The Devil enters the prompter’s box and the play is ready to start.
Robert W. Service, The Harpy

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 23 lip 2016, 19:21

Są już wyniki, wielkie brawa dla Słonecznego Skowronka za jednogłośne zwycięstwo. I dla Kawki za podium. I w ogóle dla was wszystkich, to byl bardzo dobry konkurs.
The Devil enters the prompter’s box and the play is ready to start.
Robert W. Service, The Harpy

Kawka
Optymista

Postautor: Kawka » 23 lip 2016, 23:15

Właśnie się dowiedziałem. Cieszę się niezmiernie, ale zwycięstwo Słonecznego Skowronka - wspaniała sprawa! Na pewno przeczytam i zrecenzuję. Gratuluję! I Dead Clownie Tobie również dzięki za poświęcenie czasu na to wszystko - na tłumaczenie Ligottiego, na udział w jury. I w ogóle dobrze, że Pessimus tak licznie się stawi w tym numerze - wszyscy się spisali. 25 lipca będzie małym świętem w świecie literatur polskiej :)

Awatar użytkownika
Słoneczny Skowronek
Optymista

Postautor: Słoneczny Skowronek » 24 lip 2016, 1:37

Dzięki Wam za miłe słowa. Prawdę mówiąc nie spodziewałem się tak pozytywnego odbioru tego tekstu, sam miewałem momenty podczas których uważałem go za przeciętny, w innych chwilach jedynie za zadowalający. Tym bardziej cieszy mnie taka opinia jury. Nie chcę urządzać tutaj festiwalu słodzenia, więc powiem tylko, że Wojtka uważam za świetnego pisarza, jego opinia wiele dla mnie znaczy i jest powodem do radości.

Kawko, również gratuluję! Z chęcią przeczytam recenzję i sam, jeśli chcesz, dam znać co myślę o Lusterniku (już teraz mogę powiedzieć, że tytuł bardzo mi się podoba).

Dead Clownie, chociaż znam Twoją opinię, to jestem bardzo ciekaw szczegółowych uwag i przemyśleń o moim opowiadaniu. Jeśli takie zapisałeś, nie wahaj się podesłać:)

Kawka
Optymista

Postautor: Kawka » 24 lip 2016, 4:22

Słoneczny Skowronek pisze:Dead Clownie, chociaż znam Twoją opinię, to jestem bardzo ciekaw szczegółowych uwag i przemyśleń o moim opowiadaniu. Jeśli takie zapisałeś, nie wahaj się podesłać:)

Myślę, że wszyscy jesteśmy :) Ja również bym poprosił o taką opinię, oczywiście, jeśli będziesz miał czas i ochotę.

Awatar użytkownika
Kłapouchy
Optymista

Postautor: Kłapouchy » 24 lip 2016, 9:51

Gratulację, nie mogę się doczekać przeczytania Waszych tekstów. :)
"– A ty jak się masz? – spytał Puchatek
– Nie bardzo się mam – odpowiedział Kłapouchy. – Już nie pamiętam czasów, żebym jakoś się miał."

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Postautor: Kreuzgang » 25 lip 2016, 21:37

"Na każdym zebraniu jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy."

Teraz - gdy konkurs już rozstrzygnięty a magazyn opublikowany - proszę o recenzję mojego opowiadania (Prisma) sporządzoną przez W.Gunię. Może być udostępniona publicznie, może być wysłana na PMkę, nie robi mi to różnicy.

Z góry dziękuję.
"I learned that life is a long and difficult road, but you have to keep going, or you'll fall by the wayside".

Steve McQueen

Kawka
Optymista

Postautor: Kawka » 26 lip 2016, 3:04

"Koszmarna sieć" za mną, podobnie "Zbierali się w piwnicy tego budynku wieczorami" Damiana. Zdążyłem musnąć okiem teksty Guni, ale zostawiam je już na jutro (czy raczej - dzisiaj, ale później). Powiem krótko - miazga. Na pewno walnę solidną recenzję numeru, ale już teraz mogę powiedzieć, że takiej "Histerii" jeszcze nie było.

Kawka
Optymista

Postautor: Kawka » 26 lip 2016, 11:30

Więc tak, zaczynamy:

"Zbierali się w piwnicy tego budynku wieczorami" - już rozumiem zachwyt Gunii. Damian znakomicie operuje literą, widać, że tekst był przemyślany. Masa znakomitych przemyśleń, niesamowite obrazy. Aż pozwolę sobie zacytować: "Blady krążek anemicznego słońca zawisł na skraju wąskiego pasma szarego nieba, które jak gasnący płomień znikało wchłaniane ze wszystkich stron przez pulsującą narośl, jakąś organiczną chmurę, z której opadały z wolna czarne płaty materii. ". Przemyślana fabuła, która płynie bardzo spokojnie, a po której ukończeniu w mojej głowie pozostało wrażenie uczestniczenia w czyimś śnie. W jednej z rozmów z Old weirdmanem wspomniał on, że autor zwycięskiego opowiadania po prostu kocha Ligottańskie weird. Nie wiem, na ile to prawda, ale jestem gotów temu przytaknąć. W ogóle cały tekst kojarzył mi się ze stylem Grabińskiego, który zbyt długo pił z Kafką. Kolejna rzecz, która mi bardzo podeszła, to opis codziennych kontaktów międzyludzkich w dzisiejszych czasach - nie wiem, czy dobrze odczytałem intencje autora, ale właśnie pokazanie ich przypadkowości, tych wszystkich głupich rozmów, które odbywa się tylko po to, żeby rozmawiać - kapitalna sprawa. Na pewno będę musiał przeczytać opowiadanie jeszcze raz, bo czuję, że coś mi jeszcze umknęło, niemniej jestem ukontentowany. No i postać sztukmistrza - momentami desakralizowana wręcz. Ech, długo bym musiał pisać. Damian w swoim opowiadaniu jest po prostu bezkompromisowym obserwatorem. Chylę czoła przed kunsztem. To prawdziwie jest opowiadanie, które mogłoby się znaleźć w antologii wydawanej przez Aghartę, C&T czy inne tego typu wydawnictwa. Gratuluję i zazdroszczę! (W pozytywnym sensie)

"Koszmarna sieć" - opowiadanie Ligottiego, które po prostu wgniata w ziemię. Musicie je przeczytać! Nie będę się rozwodził nad fabułą, bo jest... specyficzna (nie ma głównego bohatera :D), ale widać, że Wojtek czuje klimat i język, którym posługuje się Ligotti. Bardzo dobre tłumaczenie, powiem więcej - lepsze od wielu innych, które czytałem. Dead Clownie, gdybyś kiedyś myślał nad zmianą branży, zostań tłumaczem :P "Koszmarna sieć" byłaby całkiem niestrawna, gdyby zabrał się za nią ktoś o mniejszej wrażliwości i znajomości języka.

Dobra, lecę czytać dalej i będę się odzywał :)

Wróć do „Twórczość”