Konkurs Ligottiański - Magazyn Histeria

Radosna
Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Re: Konkurs Ligottiański - Magazyn Histeria

Postautor: Dead_Clown » 12 lip 2016, 9:50

Trop pt. "kosmiczny horror korporacyjny" jest w tym wypadku bardzo trafny. Przede wszystkim w tym krótkim tekście Ligotti perfekcyjnie wykorzystał kategorię monstrualności, przez co opowiadanie, choć składa się z ciągu krótkich scenek, robi mocne wrażenie. Jednocześnie jest to również jeden z śmieszniejszych tekstów Ligottiego, o ile ktoś lubi tak skrajnie czarny humor (a zakładam, że czytelnicy Toma są wyposażeni właśnie w takie poczucie humoru).

Nigdy nie miałem okazji Ligottiego zapytać, a będę musiał kiedyś to zrobić; mianowicie o to, czy zna i jeżeli zna, to co sądzi na temat utworów Mrożka. Groteski Ligottiego są bardzo Mrożkowskie z ducha (z "Teatro Grottesco" takim czysto Mrożkowskim tekstem jest przecież "Zarządca miasta"), a lektura np. listów Mrożka i Lema pozwala mi przypuszczać, że na płaszczyźnie sądów o sensowności ludzkiego życia i wrażliwości na świat panowie z pewnością znaleźliby wspólny język.
The Devil enters the prompter’s box and the play is ready to start.
Robert W. Service, The Harpy

Kawka
Optymista

Postautor: Kawka » 17 lip 2016, 14:54

I jak tam, dostaliście listy z Hogwartu? Do mnie dzisiaj napisali z Histerii i wychodzi na to, że jednak przełamałem swoją fatalną passę co do konkursów "histerycznych" - "Lusternik" załapał się do stawki i będzie można przeczytać go w nadchodzącym numerze :) Siedzę teraz nad korektą i poprawiam głupotki, które mi się tam wplątały. Wychodzi na to, że ten numer z mojej perspektywy będzie dla mnie rewelacyjny - w każdym razie dla mnie. Nie na codzień można wystąpić koło takich nazwisk jak Gunia czy Ligotti... Tylko czy w takiej sytuacji będzie się komuś chciało czytać tekst amatorskie?

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Postautor: Kreuzgang » 17 lip 2016, 15:28

Kawka pisze:I jak tam, dostaliście listy z Hogwartu?

Również się załapałem, wybieram Slytherin.

Kawka pisze:"Lusternik" załapał się do stawki

Naczytałem się na forum tyle dobrego o tym tekście, że liczę na jego wysoką jakość i miejsce na podium.
"I learned that life is a long and difficult road, but you have to keep going, or you'll fall by the wayside".

Steve McQueen

Awatar użytkownika
Kłapouchy
Optymista

Postautor: Kłapouchy » 17 lip 2016, 15:46

Też się załapałem.
"– A ty jak się masz? – spytał Puchatek
– Nie bardzo się mam – odpowiedział Kłapouchy. – Już nie pamiętam czasów, żebym jakoś się miał."

Kawka
Optymista

Postautor: Kawka » 17 lip 2016, 15:48

Kreuzgang pisze:
Kawka pisze:I jak tam, dostaliście listy z Hogwartu?

Również się załapałem, wybieram Slytherin.

Kawka pisze:"Lusternik" załapał się do stawki

Naczytałem się na forum tyle dobrego o tym tekście, że liczę na jego wysoką jakość i miejsce na podium.

Ravenclaw! Wiesz co, tekst bardzo przypadł do gustu Krzysztofowi - Old weirdmanowi. Nie wiem jak się spodoba innym, ale wychodzi na to, że będziemy mogli się nawzajem przeczytać w najbliższym czasie :) To cieszy - jak już raz to powiedziałem, po poziomie dyskusji na tym forum można stwierdzić, że o jakość opowiadań można być spokojnym. Ale muszę to podkreślić - lektura niektórych wątków na naszym forum naprawdę się przydała.

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Postautor: Kreuzgang » 17 lip 2016, 15:53

Kawka pisze: Ale muszę to podkreślić - lektura niektórych wątków na naszym forum naprawdę się przydała.

Rozwiniesz trochę, bo to ciekawe?
"I learned that life is a long and difficult road, but you have to keep going, or you'll fall by the wayside".

Steve McQueen

Kawka
Optymista

Postautor: Kawka » 17 lip 2016, 16:02

Wiesz co, nie mając za bardzo pojęcia o tym jak w gruncie rzeczy pisze Ligotti (czytałem może... jeden jego tekst?), a także nie wiedząc jak napisać opowiadanie inne niż cosmic horror, opowiadanie weird fiction, zacząłem czytać o Ligottim w wątku jemu poświęconym, o weird fiction etc. Najprościej rzecz ujmując - musiałem znaleźć nogami grunt, na którym mógłbym własne opowiadanie osadzić.

EDIT: Uściślając - wątki o weird fiction, Ligottim, Lovecrafcie i część filozoficznych.

Awatar użytkownika
Słoneczny Skowronek
Optymista

Postautor: Słoneczny Skowronek » 17 lip 2016, 17:21

Moje też będzie można przeczytać. Pozostaje nam czekać na wyniki. Swoją drogą ciekawe czemu to tak długo trwa.

Co do twojego pytania Kawka, ja prawdopodobnie przeczytam cały numer. Zrzucam sobie histerię na komórkę i czytam w różnych poczekalniach albo centrach handlowych. Przez te 2 miesiące zazwyczaj przeczytam wszystko. Chociaż w przypadku tego numeru nie wykluczam, że lektura będzie miała bardziej nastrojowy przebieg.

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 17 lip 2016, 19:23

Wygląda na to, że Pessimus przypuścił skuteczną inwazję na Histerię. Co najmniej 5 forumowiczów numerze, no, to wygląda mocno. Dodam, że jeden z was napisał opowiadanie, które uważam za genialne. Nie powiem kto, bo nie mogę, ale chapeu bas, sam chciałbym to opowiadanie mieć w portfolio.
The Devil enters the prompter’s box and the play is ready to start.
Robert W. Service, The Harpy

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Postautor: Kreuzgang » 17 lip 2016, 20:09

Dead_Clown pisze:Dodam, że jeden z was napisał opowiadanie, które uważam za genialne. Nie powiem kto, bo nie mogę, ale chapeu bas, sam chciałbym to opowiadanie mieć w portfolio.

A możemy się umówić, że po premierze numeru powiesz co ci leży na wątrobie i dokonasz subiektywnej oceny każdego z tekstów? Z chęcią bym się dowiedział co zrobiło na tobie wrażenie, co mniej i dlaczego. W końcu nie po to siedzisz w jury, by po wszystkim nie dokonać podsumowania.

Steve McQueen

Wróć do „Twórczość”