Konkurs lemowski Cyberiada - histeryczna groza SF

Radosna
Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Konkurs lemowski Cyberiada - histeryczna groza SF

Postautor: Kreuzgang » 03 sie 2016, 14:12

"Z okazji przypadającej we wrześniu 95. rocznicy urodzin Stanisława Lema ogłaszamy CYBERIADĘ, czyli konkurs literacki na opowiadanie grozy science fiction!"

http://magazynhisteria.pl/cyberiada-konkurs-literacki/

Przypominam, że weird nierzadko porusza się w klimatach techno-retro, a Lovecrafta ( mniej lub bardziej trafnie) określano protoplastą literatury SF; z kolei Lem lubował się w roztrząsaniu na kartach swej prozy zagadnień filozoficznych i popełnił najlepszą powieść w klimatach weirdu jaką czytałem - Śledztwo.

Sam wystartuję i wszystkim forumowiczom którzy się na to zdecydują życzę powodzenia.
"I learned that life is a long and difficult road, but you have to keep going, or you'll fall by the wayside".

Steve McQueen

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Re: Konkurs lemowski Cyberiada - histeryczna groza SF

Postautor: Dead_Clown » 03 sie 2016, 14:31

W twórczości Lema jest w ogóle bardzo dużo grozy. Kolejna rzecz, na którą mało się zwraca uwagę. A przecież - oprócz wprost weirdowego "Śledztwa" i "Pamiętnika znalezionego w wannie" - Lem wprowadzał mnóstwo upiornych wątków w innych powieściach. Odnalezienie zaginionej stacji kosmicznej w "Astronautach", "formatowanie" ludzkich mózgów przez Chmurę w "Niezwycieżonym", wspomnienia z misji kosmicznej w "Powrocie z gwiazd" (zwłaszcza scena odnalezienia zaginionego kosmonauty na planetoidzie skrytej w ciemnościach), wiele wątków z "Solaris", czy w ogóle cały będący horrorem sf "Człowiek z Marsa", mnóstwo opowiadań... Jest w czym wybierać i czym się inspirować.

Histeria bardzo u mnie zaplusowała tym pomysłem. Piszcie, dyskutujcie teksty i niech się straszy:)
The Devil enters the prompter’s box and the play is ready to start.
Robert W. Service, The Harpy

Awatar użytkownika
Kłapouchy
Optymista

Postautor: Kłapouchy » 03 sie 2016, 14:32

hmh, mam jeden stary, rozgrzebany tekst, który a nóż widelec wstrzeliłby się tematycznie; bardzo mało tam Lema, to raczej jakiś horror nihilistyczny/space dark fantasy, dokończę go i prześle, czemu by nie.
Również powodzenia wszystkim uczestnikom.
"– A ty jak się masz? – spytał Puchatek
– Nie bardzo się mam – odpowiedział Kłapouchy. – Już nie pamiętam czasów, żebym jakoś się miał."

Awatar użytkownika
jack craven
Pierwsze wątpliwości

Postautor: jack craven » 03 sie 2016, 14:51

Najlepszą opowieścią grozy, którą popełnił Lem jest zdecydowanie "Solaris" i od początku stykamy się tam z mistrzowską grozą pełną gębą. Przerażająca jest koncepcja personifikacji poczucia winy i mierzenia się z nim w tej formie, szczególnie na lodowatych krańcach kosmosu. Motyw ten został potem wykorzystany, świadomie lub nie, przez Konami w Silent Hill 2 - tu oczywiście w inny sposób, kwestią gustu pozostaje czy lepszy, na pewno bardziej zróżnicowany.
"Byłem chory, a dziś jeszcze nie piłem kawy. Nie może pan ode mnie oczekiwać dowcipu wysokiej klasy."

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 24 wrz 2016, 15:02

Gratulacje dla Jacka C.:)

old weirdman
Pesymista

Postautor: old weirdman » 24 wrz 2016, 17:18

"Z błękitu w czerń" Kolegi Jacka w finale Cyberiady. Ostateczny werdykt jury to srebrny medal-brawo Jack! Histeria z nagrodzonym (słusznie!) tekstem Jacka dostępna już za dwa dni!
"Zostałem księdzem,bo nie chciałem zostać ojcem".- Wojtek Gunia "Nie ma wędrowca".

Awatar użytkownika
jack craven
Pierwsze wątpliwości

Postautor: jack craven » 24 wrz 2016, 17:19

Dziękuję za gratulacje, za słowa wsparcia i rady :)
"Byłem chory, a dziś jeszcze nie piłem kawy. Nie może pan ode mnie oczekiwać dowcipu wysokiej klasy."

Kawka
Optymista

Postautor: Kawka » 25 wrz 2016, 23:09

Dam Ci feedback jutro :)

Awatar użytkownika
jack craven
Pierwsze wątpliwości

Postautor: jack craven » 26 wrz 2016, 10:28

Super, zapraszam do lektury :)

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 01 lis 2016, 15:16

Jack, tudzież Przemku, gratulacje.

To już trzeci pessimus z rzędu zostaje laureatem konkursu literackiego Histerii;)

Wróć do „Twórczość”