Zapowiedzi, nowości, wznowienia

Aki
Optymista

Zapowiedzi, nowości, wznowienia

Postautor: Aki » 18 kwie 2015, 9:42

Ponieważ nie wszystkie wydawnictwa chwalą się na swoimi planami, a i niekiedy można z własnej winy przegapić coś wartościowego, myślę, że warto poświęcić jeden temat, aby przyjrzeć się wznowieniom, nowinkom oraz oficjalnym i nieoficjalnym zapowiedziom ze świata weird fiction, grozy i okolic.

Okultura

Na tę chwilę w planach jest "Spisek przeciwko rasie ludzkiej" (prawdopodobnie maj) i, być może, coś w przyszłym roku:
Dead_Clown pisze:Może będzie to "Songs of a Dead Dreamer", może "Grimscribe", a może uda się przekonać Toma do zrobienia naszej kompilacji z wyborem najlepszych opowiadań spoza TG, a może jeszcze coś innego.

Agharta

- "Devil's Dictionary" Bierce (pod koniec roku lub później)
- "Ziemia opętana" Wojciech Gunia

Mag

- "Dom z liści" Danielewski

C&T

- "Opowieści upiorne" Edith Nesbit (koniec kwietnia)
- "Dziwne zjawiska" Doyle
- "Widzialny i niewidzialny" Benson
- coś Onionsa i Lovecrafta

Fundacja Terytoria Książki

Dla miłośników twórczości Schulza od pewnego czasu dostępny jest czwarty numer "Schulz/Forum".

Spis treści:

Piotr Sitkiewicz – Korekta
[odczytania]
Stefan Chwin – Dlaczego Bruno Schulz nie chciał być pisarzem żydowskim. O wymazywaniu „żydowskości” w „Sanatorium pod Klepsydrą” i „Sklepach cynamonowych”
Stanley Bill – Schulz i znikająca granica
[inicjacje schulzowskie]
Jan Woleński – Bruno Schulz i realizm magiczny
[horyzont życia]
Agata Tuszyńska – J. [...], Juna, Józefina
[horyzont dzieła]
Stanisław Rosiek – Jak pisał Bruno Schulz? Domysły na podstawie sześciu stron rękopisu jednego opowiadania
Vita Susak – Jeden rysunek Schulza plus
[horyzont lektur]
Henri Lewi – Być Żydem w niepodległej Polsce
Tomasz Stróżyński – Schulz czytany przez Henri Lewiego
[archiwum]
Izabela Czermakowa – Wspomnienie o Schulzu
[noty, recenzje, przeglądy]
Anita Jarzyna – Herezje Jana Gondowicza
Tomasz Swoboda – Elvis, Mickey, Bruno
Filip Szałasek – Krytyka turystyczna
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2015, 12:35 przez Aki, łącznie zmieniany 1 raz.

old weirdman
Pesymista

Re: Zapowiedzi, nowości, wznowienia

Postautor: old weirdman » 18 kwie 2015, 10:35

Małe uzupełnienie; Agharta ma w tym roku wznowić "Wichrowate linie" S. Grabińskiego;zbiór rozproszonych tekstów Mistrza. Poza tym ma w planach wydanie zbioru Lafcadio Hearna;klasyczna groza. Wydawnictwo C&T; seria Biblioteka Grozy: Oliver Onions "Na pokuszenie"-tak, w tym roku wreszcie zbiór opowiadań weird fiction tego klasyka trafi do polskiego czytelnika; Onionsa chwalił Lovecraft,chwalił Go również Wojtek Gunia. Nie ma lepszej rekomendacji.
"Zostałem księdzem,bo nie chciałem zostać ojcem".- Wojtek Gunia "Nie ma wędrowca".

Aki
Optymista

Postautor: Aki » 18 kwie 2015, 12:41

old weirdman pisze:Agharta ma w tym roku wznowić "Wichrowate linie" S. Grabińskiego;zbiór rozproszonych tekstów Mistrza. Poza tym ma w planach wydanie zbioru Lafcadio Hearna

O, bardzo fajnie. Chętnie widziałbym również wznowienie "Zielonej twarzy" Meyrinka - odkładałem zakupy na później i mnie pokarało - ale na to pewnie jeszcze długo przyjdzie mi czekać.

old weirdman
Pesymista

Postautor: old weirdman » 19 kwie 2015, 12:16

Za dwa tygodnie (4 maja) premiera pierwszego numeru czasopisma BRAMA;magazynu grozy,fantastyki,weird fiction. W nim m.in. opowiadanie Wojtka Guni "Raport z placu budowy"-bardzo dobre-kafkowski horror metafizyczny. Poza tym opowiadania weird i grozy.
"Zostałem księdzem,bo nie chciałem zostać ojcem".- Wojtek Gunia "Nie ma wędrowca".

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 20 kwie 2015, 21:37

Ciekaw jestem, jak obszerny zbiór Onionsa się pojawi w wydaniu C&T - tom, który mam u siebie jest całkiem pokaźnych rozmiarów, Onions najlepiej czuł się w rozbudowanych formach. O ile kojarzę, do tej pory ukazało się tylko jedno tłumaczenie Onionsa na polski, w dodatku dawno i chyba jest nieosiągalne.

To jest w ogóle jedno z bardziej niedocenionych nazwisk klasycznego ghost story/weird. Wnikliwa psychologia postaci, bardzo nowoczesna, niejednoznaczna gra pomiędzy nadnaturalnością a szaleństwem, do tego świetne, wyrafinowane pióro.
The Devil enters the prompter’s box and the play is ready to start.
Robert W. Service, The Harpy

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Postautor: Kreuzgang » 21 kwie 2015, 0:39

Aki pisze:
Agharta

- "Ziemia opętana" Wojciech Gunia

A co to jest? Czyżby powieść określana dotychczas mianem "Straży Nocnych" właśnie zyskała nowy tytuł i perspektywę wydawniczą - czy też to zupełnie inna pozycja o której Wojtek dotychczas nie wspominał?
"I learned that life is a long and difficult road, but you have to keep going, or you'll fall by the wayside".

Steve McQueen

old weirdman
Pesymista

Postautor: old weirdman » 21 kwie 2015, 6:05

Tak. Tytuł może sugerować,że Wojtek wydaje jakiś gnostycki zbiór apokryfów ale to genialna powieść weird fiction znana dotychczas jako "Nocna straż". Powieść którą niedługo będę czytał trzeci raz (po pierwszym miałem ochotę się zabić i to chyba najlepsza rekomendacja jaką mogę jej wystawić). Mocna rzecz! Aki trochę uprzedził;z tego co wiem Wojtek ma dopiero rozmawiać o wydaniu tej powieści-wraz z kilkoma opowiadaniami-przez Aghartę ale co do wyników tej rozmowy nie mam wątpliwości;Pan Stanisław byłby szaleńcem gdyby nie wydał jej i to jeszcze w tym roku (choć zapewne pod koniec). Zresztą bardzo się cieszę,że właśnie Agharta ją (prawdopodobnie) wyda;to świetne wydawnictwo,dla mnie to takie polskie Arkham House;zaczęli od nieznanych tekstów S. Grabińskiego. Polskie weird fiction-w pewnym sensie-narodziło się od ich genialnej antologii "Weird fiction po polsku-Po drugiej stronie". Uwielbiam to wydawnictwo.

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 21 kwie 2015, 12:49

Potwierdzam, po prostu zmieniłem tytuł na nieco bardziej oryginalny i chyba lepiej pasujący do tematyki tekstu. Perspektywy wydawniczej jeszcze nie ma. Zresztą, będę chciał (powinienem to pisać w "swoim" wątku, żeby nie rozmywać sobą kolejnego;) powtórzyć skład redaktorsko-ilustratorski i w związku z tym muszę poczekać, aż Mateusz Kopacz będzie miał trochę czasu, żeby przysiąść nad materiałem.
The Devil enters the prompter’s box and the play is ready to start.
Robert W. Service, The Harpy

old weirdman
Pesymista

Postautor: old weirdman » 21 kwie 2015, 13:14

Więc żeby nie rozmywać tego wątku; bardzo krótko dodam,że to wspaniały pomysł! A jeśli Kaja Kasprowicz znów przygotuje okładkę to będzie bomba! Chyba nie zdziwi nikogo opinia,że POWRÓT miał genialną okładkę! Nie wierzę,że można by stworzyć lepszą do książki weird. Czasem biorę POWRÓT do ręki tylko po to by podziwiać tę okładkę. Ilustracje w środku również mile widziane;nawet jeśli to podniesie koszt o kilka złoty.

old weirdman
Pesymista

Postautor: old weirdman » 04 maja 2015, 0:58

Od czwartku w księgarniach zbiór 25 opowiadań Kafkowskich Zdzisława Beksińskiego okraszony 25 niepublikowanymi ilustracjami. "Opowiadania" wydało wyd. BOSZ. Ponad 400 stron z Beksińskim jako pisarzem.

Wróć do „Hydepark”