Artykuły/wywiady

lart

Artykuły/wywiady

Postautor: lart » 12 lut 2015, 23:43

Pozwoliłam sobie na stworzenie tematu, gdzie byłyby zamieszczane warte uwagi artykuły/wywiady z rozsądnie wypowiadającymi się ludźmi.

Wywiad do którego często wracam (i który rzecz jasna polecam): Roman Gutek: By nie czuć tej cholernej samotności

Kochał pana?

- Nie był emocjonalnie wylewny. W pancerzu. Lgnę do podobnych mu osób - w życiu i w kinie, których prof. Maria Janion nazywa galernikami wrażliwości. Spotykam ich u Wernera Herzoga na przykład. Czuję powinowactwo dusz z jego bohaterami. Bliscy mi są wyraziści Fitzcarraldo i Stroszek - marzyciele, którzy stawiają sobie trudne wyzwania. Fitzcarraldo chce zbudować w dżungli operę, a gdy na rzece, którą płynie, pojawiają się wodospady, przeciąga statek przez górę. Przy kręceniu tej sceny zginęli ludzie. Stroszek z kolei jest outsiderem, prawie całe dzieciństwo spędził w zakładach poprawczych, co spowodowało, że nie potrafi odnaleźć się w normalnej rzeczywistości. Stroszka zagrał naturszczyk Bruno S., który wcześniej wystąpił w tytułowej roli w filmie Herzoga "Zagadka Kaspara Hausera". Herzog nie oddziela rzeczywistości od fikcji, realizuje świetne fabuły, ale też niezwykłe dokumenty. Ciągnie mnie przekraczanie granic. I szaleństwo marzenia.

I smutek?

- I samotność. Uwielbiam słuchać Arvo Pärta i pogrążać się w melancholii. Smutek jest częścią życia wypieraną z naszej kultury, tak jak śmierć i cierpienie. Filmami chcę wytrącać widzów z ułudy sytego świata kolorowych reklam, w którym wszyscy muszą być piękni, silni, młodzi. Chcę, by byli smutni, niespokojni. Kiedyś po jednym z pokazów usłyszałem: "Ależ pan musi mieć mroczne wnętrze". Przyznałem rację.

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Re: Artykuły/wywiady

Postautor: Dead_Clown » 13 lut 2015, 11:18

W ogóle to śmierć jest negatywnym warunkiem naszego istnienia. Wszystko, co robimy, robimy poprzez odniesienie do śmierci. Uporczywie trwamy, uporczywie usiłujemy nadać wszystkiemu sens, przekroczyć samego siebie, swoje fizyczne istnienie. Dokonać tego, co się nazywa samotranscendencją, samoprzekroczeniem.

To jest możliwe?

- Wierzymy, że tak. Jest ta opowieść: spłodzić syna, zasadzić drzewo, zbudować dom. Jest nadzieja, że "nie wszystek umrę", że trochę siebie przekroczę dzięki dziełu, które uczyniłem, dzięki pamięci. Ale Marek Aureliusz napisał: w pewnym momencie umierają ci, którzy pamiętają. I koniec.

Mnie równie mocno przeraża, że i świat będzie wyłączony z istnienia. Wyłonił się z nicości i w nicość się obróci. A pytanie: "Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?" okaże się pytaniem potwornie absurdalnym. Na to pytanie nie ma odpowiedzi.

Diablość świata wyraża się w jego samounicestwiającej pracy

Zbigniew Mikołejko - "Nie wpatruj się w śmierć"
The Devil enters the prompter’s box and the play is ready to start.
Robert W. Service, The Harpy

Awatar użytkownika
nihil reich
Optymista

Postautor: nihil reich » 13 lut 2015, 18:02

Co nam daje perspektywa śmierci?

- Nic.

Świetny wywiad.
They give birth astride of a grave, the light gleams an instant, then it's night once more.

Patrycjusz
Rozczarowany

Postautor: Patrycjusz » 14 wrz 2015, 0:23

Jak wygląda życie nihilisty?

Króciutka notka. W sumie cały ten "poradnik" jak na moje nie ma za wiele wspólnego z prawdziwym nihilizmem, za to ma dużo wspólnego z nihilizmem pragmatycznym.

Jest jeszcze kilka artykułów po polsku na tej stronie, polecam.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2019, 22:41 przez Patrycjusz, łącznie zmieniany 1 raz.

old weirdman
Pesymista

Postautor: old weirdman » 16 wrz 2015, 6:40

Patrycjuszu to ciekawe bo ja nigdy nie starałem się nihilizmu zrozumieć-czułem go. To tak jak z weird fiction-trudno to "zrozumieć",to trzeba "czuć".Można próbować "zrozumieć" zwłaszcza jeśli kogoś interesuje naukowe bądź pseudonaukowe podejście do tematu-dla mnie nie jest to potrzebne i przypomina analizowanie problemu: dlaczego podoba mi się właśnie ta dziewczyna a nie inna? No dlaczego?
"Zostałem księdzem,bo nie chciałem zostać ojcem".- Wojtek Gunia "Nie ma wędrowca".

Vulpes Inculta
Pierwsze wątpliwości

Postautor: Vulpes Inculta » 26 wrz 2015, 10:38

http://www.thecritique.com/interviews/w ... -natalism/

Mój ulubiony profesor o Trve Detektywie, robieniu dzieci i innych fajnych rzeczach.

na abarot

Postautor: na abarot » 04 gru 2015, 23:08

Patrycjusz pisze:Jak wygląda życie nihilisty?

Króciutka notka. W sumie cały ten "poradnik" jak na moje nie ma za wiele wspólnego z prawdziwym nihilizmem (takim egzystencjalno-filozoficznym, którego poniekąd nie jestem w stanie w ogóle zrozumieć, nawet mimo uważnego czytania "Teatro Grottesco"), za to ma dużo wspólnego z nihilizmem pragmatycznym. Myślę, że dla ludzi tutaj nie będzie to nic nowego, raczej po przeczytaniu każdy będzie miał myśl "o, ja tak robię, jaki jestem mądry!". Więc tak na polepszenie samopoczucia.

Jest jeszcze kilka artykułów po polsku na tej stronie, polecam.

american nihilist underground society, no ładne rzeczy, że to się tutaj pojawiło... Wiele lat temu sporo ciekawych nawiązań, sporo trollowania i nastoletniego chaosu ideologicznego, teraz strona chyba w rozsypce.

nihil reich pisze:

Co nam daje perspektywa śmierci?

- Nic.

Świetny wywiad.

To nie jest przypadkowa osoba, niesamowity erudyta, zwykle warto zwrócić uwagę jeśli już się wypowiada.

Vulpes Inculta
Pierwsze wątpliwości

Postautor: Vulpes Inculta » 16 kwie 2016, 18:40

http://www.thecritique.com/articles/we- ... -natalism/

Komentarze są najlepsze.

I strongly agree with you. The unfettered right to suicide without approval, without explanation, with excuse, without apology and without even a good reason is the single most important right of all: to own one's own life and dispose of it as one wishes no matter how much of a tragic mistake 7 billion officious, do-gooder strangers think you are making. If you do not have a right to be free from such scrutiny then you are subject to scrutiny at every breath and turn in life and not free at all. You are also right that there are powerful genetic impediments to carrying out a logical decision. see my other several remarks above. Conscious life is nature's most horrific mistake. The lives of the species are arduous, repetitive, fearful, grubby lives of fleeing predators, mindlessly procreating and forever planning and hunting for food. Not to mention being imprisoned and enslaved in zoos, drive through parks, aquariums, and circuses; and being tortured in laboratories. Many species when caught by others die of hypovolemic shock while being eaten alive.

I endorse the misanthropic anti-natalist position, though I am not a complete misanthrope. Human society is second-rate theatre; full of bad-acting, insipid dialogue, unsympathetic characters, and redeemed only by the fact that everyone dies.

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Postautor: Kreuzgang » 17 kwie 2016, 0:02

Vulpes Inculta pisze:http://www.thecritique.com/articles/we-are-creatures-that-should-not-exist-the-theory-of-anti-natalism/
I endorse the misanthropic anti-natalist position, though I am not a complete misanthrope. Human society is second-rate theatre; full of bad-acting, insipid dialogue, unsympathetic characters, and redeemed only by the fact that everyone dies.

Łiliam Szekspir?
"I learned that life is a long and difficult road, but you have to keep going, or you'll fall by the wayside".

Steve McQueen

Patrycjusz
Rozczarowany

Postautor: Patrycjusz » 17 mar 2017, 11:51

Spowiedź ratownika medycznego

Krótki, acz treściwy wywiad dotyczący samobójstwa. Pełen barbarzyńskich określeń. Jestem ciekawy, czy pan Rafał sam doszedł do takich wniosków, czy posiłkował się kimś z listy naszych guru.

Zrobiłem głęboki wdech, nabierając dużo świeżego powietrza. Jakie to jest piękne. Jakie to jest kurwa prawdziwe...

Udręczony umysł rozkoszuje się miejskimi spalinami. Ech.

Wróć do „Hydepark”