Thomas Ott - idealny ilustrator dla Ligottiego?

Sublimacje ciemności
Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Thomas Ott - idealny ilustrator dla Ligottiego?

Postautor: Kreuzgang » 23 lis 2015, 0:05

Kojarzycie twórczość tego szwajcarskiego rysownika komiksów? Autora o tyle nietuzinkowego, że jego prace najczęściej mają zupełnie niemy charakter, z rzadka uświadczymy tam narracji w postaci komentarza zza kadru, właściwie zaś nigdy ( o ile znam jego twórczość) w formie dialogów.

Jego twórczość jest niezwykle pesymistyczna, przesiąknięta oniryczną atmosferą koszmaru. Często sięga po makabrę, groteskę, horror, kryminał, czarną komedię. Jak to skomentowano bodajże na okładce jednego z polskich wydań: "W jego komiksowych opowieściach już od pierwszej chwili wiadomo, że stanie się coś złego i że nie ma od tego ucieczki".

Sposób w jaki wykonuje kadry - wydrapując białe linie w deskach pokrytych czarną farbą ( czyli niejako wydobywając światło z mroku) - również należy do nietuzinkowych i wzmacniających wymowę jego dzieł. Pamiętam jedną z wypowiedzi w której stwierdził, że tworzenie komiksów to dla niego rodzaj egzorcyzmu ( albo oczyszczenia, nie pamiętam dokładnie). Nie potrafię sobie wyobrazić lepszego kandydata na ilustratora prozy Ligottiego.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"I learned that life is a long and difficult road, but you have to keep going, or you'll fall by the wayside".

Steve McQueen

old weirdman
Pesymista

Re: Thomas Ott - idealny ilustrator dla Ligottiego?

Postautor: old weirdman » 23 lis 2015, 8:05

Tak-czytałem już kiedyś o tym artyście (komiksów nie czytałem-widziałem pojedyńcze reprodukcje plansz),rzeczywiście jest idealny. Tu dochodzi kolejna refleksja:chyba każdy artysta komiksowy tworzący rysunki czarno-białe,w dodatku o wybitnie mrocznym charakterze mniej lub bardziej wyda nam się Ligottiański-pomijam mangę i komiksy nie ambitne. Widziałem też kiedyś-znów tylko reprodukcje plansz;komiksów nie kupuję-adaptację opowiadania Ligottiego w kolorze:aż mnie przeraziło,ale nie w tym znaczeniu co powinno;Ligotti w kolorze to nie Ligotti;skrajne uczucie dyskomfortu;jak profanacja;-).
"Zostałem księdzem,bo nie chciałem zostać ojcem".- Wojtek Gunia "Nie ma wędrowca".

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 23 lis 2015, 17:29

Co do komiksów na podstawie Ligottiego - ponieważ mam, to się wypowiem;)

Poziom adaptacji jest bardzo nierówny, najlepiej wyszło chyba "The Clown Puppet", bardzo dobre jest "Dr Locrian's Asylum". Kreska w tych adaptacjach jest naprawdę "ligottiańska". Z kolei "The Chymist" to już grube nieporozumienie.

Akurat nie powiedziałbym, że do Ligottiego najlepiej pasuje czerń i biel - w jego prozie, w opisach, bardzo dużo uwagi jest poświęcanych barwom, grze światła i cienia. Przecież w opisach z "Lunaparków przy stacjach benzynowych" pół klimatu robią te upiorne, kolorowe żarówki nad wejściem do lunaparku i "sztywne, czerwone włosy" Showmana;)

A może to takie moje dziwne wrażenie, bo gdy wizualizuję sobie Ligottiego, to zawsze w kolorach. Zgniłych, zgaszonych, chorobliwych, ale w kolorach.

Idealnym ilustratorem Ligottiego byłby dla mnie Ivica Stevanović:
Obrazek

Szkoda, że nie wyszedł po polsku ilustrowany przezeń komiks "Ljubazni Lesevi" ("Przyjacielscy zmarli"), który jest jazdą w stylu bardzo Ligottiańskim.

Jest też inny Serb, Dragan Bibin, który dałby radę:
Obrazek
The Devil enters the prompter’s box and the play is ready to start.
Robert W. Service, The Harpy

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 23 lis 2015, 18:09

A z polskich artystów mógłby ciekawe efekty osiągnąć Benedykt Szneider (albumy Diefenbach).

old weirdman
Pesymista

Postautor: old weirdman » 23 lis 2015, 18:51

Myśląc:adaptacja utworu Ligottiego-komiksowa bądź film animowany-myślę o jednej osobie (której twórczość odkryłem dzięki Tobie Dead Clownie): Piotr Dumała-zawsze podświadomie przywołuję w myślach Jego nazwisko,Jego animacje,Jego komiks.
"Zostałem księdzem,bo nie chciałem zostać ojcem".- Wojtek Gunia "Nie ma wędrowca".

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 23 lis 2015, 19:57

Dumała jest poza konkurencją. Przy okazji polecam wam bardzo album retrospektywny o Dumale, wydany przez Słowo/obraz terytoria. Jest dość trudny do dostania, ale bardzo, bardzo warto, także dla prozatorskich kawałków Dumały. Jak zwiozę wreszcie z magazynu książki, to wrzucę parę przykładów.(koniec offtopa);)

Awatar użytkownika
Abażur
Kontaktowanie:

Postautor: Abażur » 24 lis 2015, 0:48

old weirdman pisze:chyba każdy artysta komiksowy tworzący rysunki czarno-białe,w dodatku o wybitnie mrocznym charakterze mniej lub bardziej wyda nam się Ligottiański-pomijam mangę i komiksy nie ambitne.

Cóż, manga to nie tylko duże oczy i uproszczona kreska ;) Ot choćby Junji Itou moim zdaniem tworzy świetne prace Ligottiańskie, czy też tak jak on w swoich pracach inspiruje się Lovecraftem - i moim zdaniem robi to nadzwyczaj dobrze. Szczególnie polecam zapozna się z Uzumaki (niewielkie miasteczko opanowują spirale), Tomie (o dziewczynie - femme fatale, ucieleśnieniu niezwyciężonego zła w naszym codziennym życiu), Gyo (cóż. ryby, technologia i wyraźna inspiracja Widmem nad Innsmouth) The Enigma of Amigara Fault, albo The Human Chair

Swoją drogą, w oderwaniu od tworzenia mang weird fiction, aby rozjaśnić swój wizerunek Itou narysował równieżmangę spod bardzo tam popularnego rodzaju "słodkie kotki robią słodkie, wredne rzeczy i wchodzą w śmieszne interakcje z ich właścicielami".
Je suis le Ténébreux, – le Veuf, – l’Inconsolé,
Le Prince d’Aquitaine à la Tour abolie:
Ma seule Etoile est morte, – et mon luth constellé
Porte le Soleil noir de la Mélancolie.

old weirdman
Pesymista

Postautor: old weirdman » 24 lis 2015, 9:41

Kolego Abażur,oczywiście masz rację. Zawsze podkreślam subiektywność moich wyborów i wracam do z góry upatrzonej pozycji:dla mnie Ligotti-komiks to Piotr Dumała. Manga-nawet ta artystyczna-nie przemawia do mnie ale jestem pewny-teraz mówiąc obiektywnie-że tworzą ją artyści którzy by stworzyli -jeśli by tylko chcieli-wybitne adaptacje tekstów Mistrza;niestety mnie jakiekolwiek odsłony mangii nie przekonują,nie "działają" na mnie. To wszystko.

Wróć do „Sztuka”