Biblioteczka pesymisty - kanon

Sublimacje ciemności
old weirdman
Pesymista

Re: Biblioteczka pesymisty - kanon

Postautor: old weirdman » 28 lut 2015, 15:07

Uprosiłem Wojtka Gunię o możliwość lektury Jego powieści.
"Zostałem księdzem,bo nie chciałem zostać ojcem".- Wojtek Gunia "Nie ma wędrowca".

hikikomori_boi

Postautor: hikikomori_boi » 21 maja 2015, 14:41

Od siebie mogę polecić:
-Mała apokalipsa, Tadeusz Konwicki-Powieść o egzystencjalnym zużyciu, rozczarowaniu życiem, wewnętrznej destrukcji głównego bohatera oraz zniszczeniu społeczeństwa przez komunistyczny reżim.
-Wilk stepowy, Herman Hesse-Powieść o samotności, wyobcowaniu ze świata i społeczeństwa, kontestowaniu powszechnie uznawanych walorów egzystencji, nienawiści do samego siebie i nieumiejętności cieszenia się z życia.
-Mały książę,Antoine de Saint-Exupéry- Doprawdy nie mam pojęcia jak ten utwór trafił do kanonu literatury dziecięcej. Studium depresji, samobójstwa, samotności i nieumiejętności zbudowania trwałej relacji.
Naiwnym jest myśleć, że nie umrze się nigdy. Jeszcze naiwniejszym, że umrze się jutro.

na abarot

Postautor: na abarot » 11 paź 2015, 15:47

Celnie z tym małym księciem, choć nie wierzę, że tak do końca poważnie.

Joris-Karl Huysmans - À rebours

verstorung

Postautor: verstorung » 12 paź 2015, 11:44

W kwestii biblioteczki (jak najbardziej podręcznej). Wybór skrajnie subiektywny:

1. Marek Aureliusz "Rozmyślania"
2. Georges Bataille "Doświadczenie wewnętrzne"
3. Fernando Pessoa "Księga niepokoju" (tutaj akurat zaskoczenia nie będzie)
4. Thomas Bernhard "Mróz"
"Nie ma czego wychwalać, nie ma czego potępiać, nie ma czego oskarżać, ale z wielu rzeczy trzeba się śmiać – wszystko jest śmiechu warte, kiedy człowiek pomyśli o śmierci"

Thomas Bernhard

Awatar użytkownika
Dziuplodzialka
Optymista
Kontaktowanie:

Postautor: Dziuplodzialka » 19 lis 2015, 11:21

Witam! Proponuję dzieła Snerga-Wisniewskiego w tejże materii. :]

Awatar użytkownika
Wegnostyk

Postautor: Wegnostyk » 01 mar 2016, 19:33

1. Albert Camus "Mit Syzyfa" (pytanie najważniejsze jak twierdzi autor, "czy życie ludzkie jest warte przeżycia?")
2. Albert Camus "Obcy" - Życie człowieka nierozumiejącego tego szumu wokół, który odbierany jest według moralności tłumu jako obojętny, okrutny.
2. Franz Kafka "Proces" - Bezradność jednostki wobec machiny, a przy okazji studium totalitaryzmu
3. Joseph Conrad "Jądro Ciemności" - ukazanie przykrej prawdy o naturze ludzkiej, która bez narzuconych hamulców ujawnia swoje najciemniejsze oblicze
4. Fiodor Dostojewski "Zbrodnia i Kara" - przedstawienie w formie powieści Nietzscheańskiej filozofii nadczłowieka
5. Dział traktujący o sofistach chociażby w "Historii filozofii cz.1" Tatarkiewicza

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 15 kwie 2016, 13:48

Myślę, że do działu "kanon dla pesymisty" można śmiało dodać dwutomową pracę Zbigniewa Mikołejki
We władzy wisielca, która zawiera nieprzebrane pokłady myśli, tropów i wskazówek bibliograficznych dla każdego szanującego się ponuraka.
The Devil enters the prompter’s box and the play is ready to start.
Robert W. Service, The Harpy

Awatar użytkownika
jack craven
Pierwsze wątpliwości

Postautor: jack craven » 23 lip 2016, 0:21

Garść oczywistości:

Erich Maria Remarque "Na zachodzie bez zmian" - bardzo mocna opowieść o tym, że istnieje szczególna forma umierania: po cichu, w środku samego siebie,

George Orwell "1984" - za, cytuję z pamięci: "jeśli chcesz ujrzeć przyszłość, wyobraź sobie but miażdżący ludzką twarz, wiecznie",

Thomas Glavinic "Za sprawą nocy" - zbyt wielka jest ta książka, aby poświęcać jej zaledwie mały akapit, ale nie mogę nie wspomnieć o tym dziele. Wciąż się zastanawiam na ile jest to krystalizacja na papierze czystej grozy, a na ile wielka metafora depresji i alienacji jednostki w społeczeństwie masowym. Jednak ten przekaz, nie mogę o nim zapomnieć, przekaz-oprawca: największą grozę istnienia stanowi niemożliwość ucieczki od samego siebie.
"Byłem chory, a dziś jeszcze nie piłem kawy. Nie może pan ode mnie oczekiwać dowcipu wysokiej klasy."

Łotr

Postautor: Łotr » 10 wrz 2017, 12:13

1. Cioran - "Na szczytach rozpaczy" - wybitna książka. W późniejszym okresie Cioran porzucił egzaltację na rzecz drapieżnej ironii. Wszystkie książki zasługują na wielokrotną lekturę, ta - jak mi się wydaje - jest najbardziej żarliwa. I mam do niej sentyment, po prostu.
2. Cioran - "Rozmowy" - zbiór wywiadów z Cioranem. Wątki i tematy powtarzają się, ale najcenniejsze w "Rozmowach" jest to, że Cioran odsłania się z innej strony - jako świetny rozmówca i człowiek, który potrafi się śmiać. Póki jesteś w stanie się śmiać, nie powinieneś się zabijać - mówi.
3. Dostojewski - w zasadzie wszystko, ale przede wszystkim "Notatki z podziemia" i "Biesy". Czy ten wybór trzeba uzasadniać?
4. Bataille - "Historia oka i inne historie" - w zasadzie trudno zakwalifikować Batailla jako pesymistę, to raczej dziwny przypadek post-nihilisty (przepraszam za te wstrętną terminologię). Cały koncept filozofii Batailla opiera się na poszukiwaniu autentycznego sacrum, które byłoby w stanie usprawiedliwić istnienie. Ale fakt, że trzeba to robić przy użyciu de Sada i szukać boskości w ekskrementach, w rozpaczy i seksualnym ekscesie, mówi coś bardzo smutnego na temat istnienia. Chyba najciekawszy autor, który wyrósł w cieniu Nietzschego.
5. Bataille - "Doświadczenie wewnętrzne" - jak wyglądałoby doświadczenie mistyczne nie zmanipulowane przez mityczny system wyobrażeń? Książka, która skutecznie usuwa ziemię spod nóg tym, którzy mieli nadzieję, że znajdą sobie jakąś "twierdzę wewnętrzną".

Varia: Moravia "Pogarda", Ligotti - wiadomo, Benn - poezje, Iwaszkiewicz - Lato 1932, opowiadania, Nietzsche - wszystko, Kafka - wszystko, Biblia - Eklezjastes, Hiob, psalmy, Girard - "Kozioł ofiarny", Bernhard - "Zaburzenie", Różewicz - wszystko, Wojciech Gunia - oczywiście, Lovecraft - wszystko z mackami, Houellebecq - "Cząstki elementarne", Aureliusz - "Rozmyślania", de Sade "120 dni Sodomy", Elzenberg - "Kłopot z istnieniem", Celan - poezje, Holderlin - poezje, Celine - "Podróż do kresu nocy", "Śmierć na kredyt", Sartre - "Mdłości", Camus - "Obcy".

Pozdrawiam
"I envy the maggots, their stuff at least sticks together" - Mgła

Awatar użytkownika
saikodasein
Optymista

Postautor: saikodasein » 10 wrz 2017, 23:22

Łotr pisze:Kafka - wszystko
Pozdrawiam

Jak Kafka wszystko to Kobo Abe też :>
Maybe the honorable thing for our species to do is deny our programming, stop reproducing, walk hand in hand into extinction, one last midnight - brothers and sisters opting out of a raw deal. Rusty Cohle, True Detective

Wróć do „Sztuka”