Kino

Sublimacje ciemności
Patrycjusz
Rozczarowany

Re: Kino

Postautor: Patrycjusz » 14 wrz 2015, 19:26

Człowiek, który śpi

Taka troszeczkę ekranizacja Ligottiego.

Film ma kuriozalną formę (chociaż jak widzę niektóre produkcje polecane tutaj to nie jest to nic specjalnego). Mamy jednego bohatera a przez cały film słyszymy kobiecą, francuskojęzyczną narrację opisującą jego stany. Bardzo depresyjne i nihilistyczne (byłoby może bardziej, gdyby nikt nic nie mówił, ale bez przesady). Jak przystało, końcówka kończy się porażką bohatera. Jak ta porażka wygląda, polecam przekonać się samemu. Obowiązkowe jest bardzo dobre tłumaczenie, bo ta narracja to poezja.

Ciężko się do tego dostać, tu po angielsku.

Awatar użytkownika
Dziuplodzialka
Optymista
Kontaktowanie:

Postautor: Dziuplodzialka » 19 lis 2015, 11:30

Sunset Limited :]

Patrycjusz
Rozczarowany

Postautor: Patrycjusz » 19 lis 2015, 18:08

Dziuplodzialka pisze:Sunset Limited :]

Końcowa przemowa "profesora" robi wrażenie - mógł tak od razu, bo banały (w dodatku w połączeniu z typowym, amerykańsko-czarnym akcentem Jacksona) wygłaszane przez "wybawiciela" przyprawiały mnie o ból głowy. Forma filmu bardzo przypadła mi do gustu - taka miła, minimalistyczna odmiana. Swoją drogą, biorąc pod uwagę konfrontację stanowisk ten film musiał mieć taką formę - tak samo i ja chcąc cokolwiek przekazać nie potrafię rozmawiać inaczej, niż 1 na 1.

Awatar użytkownika
Emilka

Postautor: Emilka » 24 gru 2015, 19:59

Moje typy w większości w tym temacie padły, ale jeszcze mam co dodawać:

Mary and Max Adam Elliot - antybajka wyciskająca łzy, o tym, jak to jest żyć, będąc "innym", nie radząc sobie z życiem, o outsiderowej przyjaźni
Dziewczyna na moście Patrice Leconte - podobnie jak wyżej film koncentruje się na relacji dwóch osób, które mają ze sobą coś wspólnego, depresja, próby samobójcze, chwile szczęścia przez łzy
Piosenka na zachętę (wykorzystana w filmie, znakomicie oddaje ducha tego filmu):
Marianne Faithfull - Who Will Take My Dreams Away
https://www.youtube.com/watch?v=jYNCnLTnzys

I na deser :D
Wielkie żarcie Marco Ferreri - z fimweba: "Czterej mężczyźni spotykają się na uczcie w podmiejskiej willi, by popełnić samobójstwo z przejedzenia"

Awatar użytkownika
saikodasein
Optymista

Postautor: saikodasein » 25 sty 2016, 1:20

Aoi Haru - o "kwiatach, które nie kwitną", czyli dorastanie w nihilizmie. Jeden z moich ulubionych japońskich filmów.

Taiyo o Nusunda Otoko - nauczyciel chemii robi bombę atomową, ale w sumie nie wie czego żądać szantażując policję. Niby satyra, ale dla mnie jednak kryło się w tym coś więcej, chociaż film nie pozbawiony wad.

The United State of Leland - mało osób chyba rozumie ten film tak dobrze jak ja i nie potępia bohatera, choć sam bym się raczej nie odważył. Czy można kogoś zabić z empatii?
Maybe the honorable thing for our species to do is deny our programming, stop reproducing, walk hand in hand into extinction, one last midnight - brothers and sisters opting out of a raw deal. Rusty Cohle, True Detective

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Postautor: Kreuzgang » 25 sty 2016, 16:24

Mike Leigh - Naked (Nadzy)

Ciężko mi powiedzieć czym tak naprawdę jest ten film. Przytłaczającym traktatem filozoficznym wyłożonym przez błąkającego się młodego degenerata? Rozliczeniem z pewną epoką/pokoleniem w dziejach Brytanii? Symbolicznym studium patologicznych relacji damsko-męskich?

Pewnie wszystkim po trochu.

Faktem jest, że zrobił na mnie wrażenie i skłonił do trwożnego zastanawiania się czy w pewnym stopniu nie jestem aby taki jak główny bohater, Johnny.
"I learned that life is a long and difficult road, but you have to keep going, or you'll fall by the wayside".

Steve McQueen

seahorse
Rozczarowany
Kontaktowanie:

Postautor: seahorse » 27 sty 2016, 22:47

Anomalisa

Pełnometrażowa animacja poklatkowa, znakomita technicznie. Dla pesymistów o tyle interesująca, że wyraźnie prosząca się o interpretację wedle klucza ligottiańskiego.

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Postautor: Kreuzgang » 28 sty 2016, 0:41

seahorse pisze:Anomalisa

Pełnometrażowa animacja poklatkowa, znakomita technicznie. Dla pesymistów o tyle interesująca, że wyraźnie prosząca się o interpretację wedle klucza ligottiańskiego.

Zobaczyłem trailer, poczytałem - koniecznie chcę obejrzeć.
"I learned that life is a long and difficult road, but you have to keep going, or you'll fall by the wayside".

Steve McQueen

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Postautor: Kreuzgang » 07 mar 2016, 23:12

Kreuzgang pisze:Zobaczyłem trailer, poczytałem - koniecznie chcę obejrzeć.

Obejrzałem dziś Anomalisę w kinie studyjnym. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom weird, bo rzadko zdarza się film, który na tylu polach nawiązuje do rekwizytów weird fiction, pozostawiając szerokie pole interpretacyjne.

Dla mnie jeden z przyszłych klasyków gatunku.

Steve McQueen

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Postautor: Kreuzgang » 16 mar 2016, 4:06

Animowane weird fiction dla dorosłych. Pewnie scenarzysta tak by tego nie określił, ale oceńcie sami. Coś czuję, że zanosi się na seans przepełniony refleksją poważniejszą niż mogłaby to sugerować szata w jaką przystrojono opowieść.

https://www.youtube.com/watch?v=9VoNgLnjzVg

Steve McQueen

Wróć do „Sztuka”