Czarny romantyzm/dekadencja

Sublimacje ciemności
Awatar użytkownika
Pieter

Re: Czarny romantyzm/dekadencja

Postautor: Pieter » 26 lut 2015, 8:12

Baśnie to tylko dodatkowy plus jak dla mnie. W końcu moja fascynacja grozą zaczęła się od braci Grimm :).

old weirdman
Pesymista

Postautor: old weirdman » 26 lut 2015, 12:42

To spodobają Ci się wcześniejsze opowiadania ze zbioru. Dla mnie trzy najlepsze to:"Piaskun","Pająk" i "Szafa".
"Zostałem księdzem,bo nie chciałem zostać ojcem".- Wojtek Gunia "Nie ma wędrowca".

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Postautor: Kreuzgang » 26 kwie 2015, 23:10

Dziś skończyłem Mroki Borszewicza ( pewnie powinienem zamieścić recenzję w odpowiednim wątku - i zamieszczę o ile znajdę natchnienie), a zacząłem po raz drugi czytać Straże Nocne Klingemanna. Cóż to za powieść. XIX wieczna, a pisana jakby współcześnie! Język soczysty, błyskotliwy, pełen aluzji. Atmosfera ocieka wszystkimi istotnymi dla czarnego romantyzmu motywami, a główny bohater - kulejący strażnik miejski Kreuzgang - dorobił się już w moim prywatnym rankingu tytułu ulubionego bohatera literackiego.

Tak doskonała książka, a wciąż tak mało znana - to być nie może.
"I learned that life is a long and difficult road, but you have to keep going, or you'll fall by the wayside".

Steve McQueen

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Postautor: Kreuzgang » 08 lip 2016, 23:44

Istnieją w języku polskim opracowania literatury gotyckiej, które moglibyście mi polecić?
"I learned that life is a long and difficult road, but you have to keep going, or you'll fall by the wayside".

Steve McQueen

old weirdman
Pesymista

Postautor: old weirdman » 09 lip 2016, 6:33

Joanna Kokot "W świetle gazowych latarni", Anna Gemra "Od gotycyzmu do horroru".
"Zostałem księdzem,bo nie chciałem zostać ojcem".- Wojtek Gunia "Nie ma wędrowca".

Wróć do „Sztuka”