Czarny romantyzm/dekadencja

Sublimacje ciemności
Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Czarny romantyzm/dekadencja

Postautor: Kreuzgang » 08 lut 2015, 19:01

Co myślicie o Czarnym romantyzmie i literaturze z kręgu dekadencji? Uważam, że weird fiction jest naturalnym kontynuatorem tej atmosfery. I co ciekawsze, wiele współczesnych tekstów nie dorównuje nawet w części klimatowi roztaczanemu chociażby przez Upadek domu Usherów Poego czy Piaskuna Hoffmana.

Miałem ostatnio okazję przeczytać Straże Nocne Klingemanna i szybko awansowały one na pozycję jednej z moich ulubionych książek. Rozglądam się też za Na Wspak Huysmansa, ale że nakład dawno wyczerpany, to i ceny osiąga na allegro niebagatelne.

Jakie jeszcze powieści z tych nurtów lubicie i moglibyście polecić?
"I learned that life is a long and difficult road, but you have to keep going, or you'll fall by the wayside".

Steve McQueen

old weirdman
Pesymista

Re: Czarny romantyzm/dekadencja

Postautor: old weirdman » 08 lut 2015, 19:41

Tak na szybko? Po pierwsze dzięki,że wspomniałeś "Piaskuna" Hoffmana;uwielbiam to opowiadanie i dla mnie ten tekst to początek weird fiction,a Hoffmana uważam za twórcę tego nurtu(weird fiction). Właśnie czytam A.Bierca "Czy to się mogło zdarzyć" to już "czarny romantyzm" przechodzący w grozę;kapitalny zbiór opowiadań,polecam bardzo. Z kolei niedawno czytałem "Diable eliksiry" Hoffmana;to czysty,poetycki "czarny romantyzm". Ta powieść to czyste szaleństwo! Mówią,że Poe był szaleńcem;Hoffman był nim wcześniej. "Diable eliksiry" to szaleństwo spisane przez szaleńca w chwilach skrajnego obłędu;krótkie streszczenie tego Dzieła nawet nie ma sensu. Polecam.
"Zostałem księdzem,bo nie chciałem zostać ojcem".- Wojtek Gunia "Nie ma wędrowca".

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 08 lut 2015, 19:53

Z pewnością "Hyperion" Friedricha Hölderlina, a także "Mowa wypowiedziana przez umarłego Chrystusa ze szczytu kosmicznego gmachu o tym, że nie ma Boga" Jeana Paula, na pewno "Pieśń Maldorora" Lautremonta, to pierwsze skojarzenia.
The Devil enters the prompter’s box and the play is ready to start.
Robert W. Service, The Harpy

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Postautor: Kreuzgang » 08 lut 2015, 20:05

Dead_Clown pisze:Z pewnością "Hyperion" Friedricha Hölderlina, a także "Mowa wypowiedziana przez umarłego Chrystusa ze szczytu kosmicznego gmachu o tym, że nie ma Boga" Jeana Paula, na pewno "Pieśń Maldorora" Lautremonta, to pierwsze skojarzenia.

Twórczość Jeana Paula doczekała się jakiegoś polskiego wydania? Z tego co zaproponowaliście z Weirdmanem zaciekawiły mnie Diabelskie eliksiry i Pieśni Maldorora (ze szczególnym naciskiem na te drugie), rozejrzę się za nimi. Podobno autora Pieśni Maldorora po ich opublikowaniu pewne środowiska uznały za chorego psychicznie...Intrygujące :)

old weirdman pisze: Właśnie czytam A.Bierca

Ja czytałem zbiorek Bierca Oczy Pantery, z którego spodobały mi się wyłącznie: Opowieść o sumieniu i Filozof ( z naciskiem na drugą pozycję). Dla mnie Bierce to bardziej wojenny naturalista i czasem pisarz groteski, niżeli autor nastrojowej grozy. Przyznam, że nie moja bajka.
"I learned that life is a long and difficult road, but you have to keep going, or you'll fall by the wayside".

Steve McQueen

old weirdman
Pesymista

Postautor: old weirdman » 08 lut 2015, 20:19

W najbliższym czasie zabieram się za polski Czarny Romantyzm czyli Roman Zmorski. Potem pisarze silnie Czarnym Romantyzmem inspirowani,czyli oczywiście Tadeusz Miciński i Stanisław Przybyszewski. To zaległości które muszę nadrobić i na pewno wspomnę tu o odbiorze tej prozy.
"Zostałem księdzem,bo nie chciałem zostać ojcem".- Wojtek Gunia "Nie ma wędrowca".

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 08 lut 2015, 20:31

"Mowę wypowiedzianą przez umarłego..." Jeana Paula w przekładzie Marii Żmigrodzkiej można odkopać w kwartalniku "Ogród", nr. 2 z 1991 roku.

Dobrze znać też "O teatrze marionetek" Heinricha von Kleista.

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony

Postautor: Kreuzgang » 08 lut 2015, 20:52

Dead_Clown pisze:Dobrze znać też "O teatrze marionetek" Heinricha von Kleista.

To bym chciał bardzo. Jest polskie wydanie?

Steve McQueen

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 08 lut 2015, 21:19

Jest, trudno dostępne, ale od czego są internetowi tłumacze amatorzy dzielnie walczący o dostępność pereł literatury: http://quoderatfuturum.blogspot.com/2013/04/heinrich-von-kleist-o-teatrze-marionetek.html

old weirdman
Pesymista

Postautor: old weirdman » 08 lut 2015, 21:51

Dzięki Dead Clownie;też to przeczytam.

seahorse
Rozczarowany
Kontaktowanie:

Postautor: seahorse » 09 lut 2015, 17:48

Dead_Clown pisze:"Mowę wypowiedzianą przez umarłego..." Jeana Paula w przekładzie Marii Żmigrodzkiej można odkopać w kwartalniku "Ogród", nr. 2 z 1991 roku.

Również w Kronosie, nr 1(16)/2011 jest przedruk tego samego przekładu.

Wróć do „Sztuka”