Ruinenlust w Weird Fiction

Sublimacje ciemności
yellowish haze
Posty: 13
Rejestracja: 21 maja 2016, 14:00
Kontaktowanie:

Ruinenlust w Weird Fiction

Postautor: yellowish haze » 29 sty 2017, 12:55

Miałem ostatnio okazję stworzyć serię mini-kompilacji na temat tzw. Ruinenlust (niem. "przyjemność ruin") oraz obecności tego uczucia i motywu ruin w weird fiction, począwszy od gotyku aż po współczesnych twórców, w tym w utworach pisarzy bliskich tematyce naszego forum: Thomasa Ligottiego, Wojciecha Guni, Eddie M. Angerhuber, Stefana Grabińskiego, Joel Lane'a i innych.

Całość co prawda jest po angielsku, ale pozwólcie, że jako wstęp po polsku zacytuję fragment z pracy Eugeniusza Gąsiorowskiego pt. "RUINA JAKO MIEJSCE PAMIĘCI I POMNIK", jedynego tekstu w języku polskim korzystającego z tego terminu jaki udało mi się znaleźć:

"Ruina — według definicji budowla zniszczona przez katastrofy żywiołowe i wojny lub przez zaniedbanie, uratowana od rozkładu i nie odbudowywana — stanowi wyodrębnione zagadnienie w historii kultury. Jego istnienie uświadomiono sobie w okresie renesansu we Włoszech, który przyznał estetyczną wartość ruinom antycznym, dotychczas powszechnie wykorzystywanym jako kamieniołomy i uczynił z nich obiekt artystycznych i archeologicznych zainteresowań. Od tego czasu (a być może już wcześniej, aczkolwiek nie posiadamy na ten temat informacji) ich emocjonalne przymioty i walory, obciążone różnorodnymi znaczeniami, wywierają magiczny wpływ na fantazję ludzką. Ruina staje się potężnym nośnikiem nastroju i symbolem - od elegijno-sentymentalnego w epoce renesansu, poprzez romantyzm ruin osiemnastego i dziewiętnastego wieku z „odkryciem ” średniowiecznych ruin, po dzień dzisiejszy. Motyw ruin zaczął pojawiać się w innych gatunkach sztuki — nie tylko w malarstwie i architekturze (obrazy z motywem ruin, sztuczne ruiny w sztuce ogrodowej, krajobraz z ruinami w dekoracji scenicznej), lecz także w poezji (poemat z motywem ruin) i literaturze powieściowej (powieść z dreszczykiem ). Ruiny są bodźcem do kontemplacji i refleksji nad ludzkim losem, do duchowych przeżyć od melancholijnych do tragicznych. Patos znikomości ruin był doznawany we wszystkich czasach. Ruiny stawały się symbolem nietrwałości wszystkiego, czego człowiek dokonał, co więcej, nietrwałości wszystkiego, co ludzkie w ogóle (tu istnieje także styczność z symboliką grobu). W różnych językach powstawały różne pojęcia (określające przeżycia związane z kontemplacją ruin), które w dosłownym tłumaczeniu brzmią np. w języku niemieckim : „uczucie ruin" (Ruinenempfindung), „sentymentalność ruin " (Ruinensentimentalität), „cierpienie ruin” (Ruinenschmerz), „przyjemność ruin” (Ruinenlust), „estetyka ruin” (Ruinenesthetik); w języku angielskim „fascynacja rozkładu” (Fascination of Decay), „przyjemność z ruin " (Pleasure of Ruins); w języku francuskim „piękniejsza niż sama piękność jest ruina piękności” (Plus belle que la beauté est la ruine de la beauté)."

An Introduction #1
An Introduction #2
From Gothic Fiction to Edgar Allan Poe
The Weird Tales Circle
Stefan Grabiński
From Fritz Leiber to Ramsey Campbell
Thomas Ligotti
"Eddie" M. Angerhuber
Joel Lane
Wojciech Gunia


Odnośniki:
Eugeniusz Gąsiorowski pt. "RUINA JAKO MIEJSCE PAMIĘCI I POMNIK"
“Being high is the next best thing to being dead.” -- Bob Ligotti, młodszy brat Toma
Confusio Linguarum - visionary literature, translingualism & bibliophily

Patrycjusz
Rozczarowany
Posty: 209
Rejestracja: 08 lut 2015, 15:45

Re: Ruinenlust w Weird Fiction

Postautor: Patrycjusz » 31 sty 2017, 23:47

Dzisiaj oglądałem Zizka i ten fragment z filmu o ideologiach dotyczy chyba bezpośrednio Ruinenlust, tyle że w kontekście cywilizacji przemysłowej. Swoją drogą, to wyjaśnia totalne zakotwiczenie każdej społeczności w ich teraźniejszej lub niegdysiejszej kulturze - potrafimy mieć refleksje tylko w odniesieniu do ruin jakiejś kultury i jej dorobku. Wydaje mi się jednak, że np. użytkownicy tego forum potrafią wyobrazić sobie funkcjonujące w czasie teraźniejszym mechanizmy jako upadłe i stąd też, między innymi, brak przywiązania.

Awatar użytkownika
Kreuzgang
Rozgoryczony
Posty: 357
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:02

Re: Ruinenlust w Weird Fiction

Postautor: Kreuzgang » 12 lut 2017, 20:51

"I learned that life is a long and difficult road, but you have to keep going, or you'll fall by the wayside".

Steve McQueen

yellowish haze
Posty: 13
Rejestracja: 21 maja 2016, 14:00
Kontaktowanie:

Re: Ruinenlust w Weird Fiction

Postautor: yellowish haze » 22 lut 2017, 20:56

Dzięki za przesłane linki, Patrycjusz i Kreuzgang. Kiedyś oglądałem "The Pervert's Guide To Ideology", ale nie przyszło mi do głowy, że ten genialny fragment znajdę na YT. "The Inertia of the Real" jest zdecydowanie jednym z ciekawszych aspektów doświadczania Ruinenlust.
“Being high is the next best thing to being dead.” -- Bob Ligotti, młodszy brat Toma
Confusio Linguarum - visionary literature, translingualism & bibliophily


Wróć do „Sztuka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 3 gości

cron