Olivier de Sagazan

Sublimacje ciemności
Patrycjusz
Rozczarowany

Olivier de Sagazan

Postautor: Patrycjusz » 12 lip 2016, 1:35

Kojarzy ktoś tego pana? Znalazłem go dopiero dzisiaj i jestem ciekawy waszych opinii. Czy to kolejny performance bez ładu i składu oraz żadnego talentu, czy może coś, co was zachwyciło, a może coś pośrodku? Dla mnie jest to po prostu estetyczna bomba, ale jeśli chodzi o znaczenie to nie wykraczałbym poza to, co oferuje tytuł.

Olivier de Sagazan - Transfiguration

Poza tym jest również malarzem oraz rzeźbiarzem (co doskonale widać w jego performance'ach), z resztą jego twórczości można zapoznać się na stronie artysty.

Edit: co za ciekawy "przypadek", ten pan widnieje na okładkach książek Ligottiego. Powinienem trafić na niego właśnie w ten sposób a stało się to odwrotnie.

old weirdman
Pesymista

Re: Olivier de Sagazan

Postautor: old weirdman » 12 lip 2016, 8:30

Niestety-na mnie nie robi pozytywnego wrażenia;wrażenia o którym chciałbym tu pisać. Przepraszam. Okładka książki Ligottiego to nieprawdopodobny koszmar.
"Zostałem księdzem,bo nie chciałem zostać ojcem".- Wojtek Gunia "Nie ma wędrowca".

Awatar użytkownika
Dead_Clown
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Dead_Clown » 12 lip 2016, 9:40

Jest w tym sporo efekciarstwa, natomiast niezależnie od tego fotografie rzeźb bardzo przypominają mi kadry z animacji braci Quay. Oczywiście to skojarzenie jest pewnie zupełnie pozbawione sensu i prawdopodobnie spowodowane moim niezorientowaniem w sztuce, ale ponieważ już wystąpiło, trudno mi się od niego uwolnić. A że filmy braci bardzo lubię, tak i to wpasowuje się w estetykę, która mi jakoś odpowiada.

Nie czuję się kompetentny, by oceniać performans, natomiast to formowanie narośli, postępująca deformacja i rozpad może nie są jakoś szczególnie głębokie czy odkrywcze, ale podane w tej formie mogą zrobić wrażenie. Ono nie jest oczywiście pozytywne, ale też chyba nie takie miało być; na pewno jest coś w tej pracy, co wywołuje duży dyskomfort, a to moim zdaniem duży plus.
The Devil enters the prompter’s box and the play is ready to start.
Robert W. Service, The Harpy

yellowish haze
Kontaktowanie:

Postautor: yellowish haze » 08 sie 2016, 19:26

Do mnie najbardziej przemawia ten klip z Samsary (2011) - mieszanka transfiguracji Sagazana z horrorem korporacyjnym w tle:
https://www.youtube.com/watch?v=C3_BmWKfc0c
“Being high is the next best thing to being dead.” -- Bob Ligotti, młodszy brat Toma
Confusio Linguarum - visionary literature, translingualism & bibliophily

Awatar użytkownika
Strummer

Postautor: Strummer » 13 sty 2017, 15:04

Odkopuję temat, ponieważ właśnie zapoznałem się z twórczością performance'ową tego pana i oczywiście zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Natomiast, po spędzeniu kilku dobrych godzin na jego oficjalnej stronie internetowej, muszę przyznać, że znacznie bardziej imponująco prezentują się rzeźbiarskie dokonania Sagazana.

Paradoksalnie, są one znacznie dynamiczniejsze i "żywsze" niż krótkometrażowe wystąpienia wrzucane na Youtube. To co widać na podrzuconym w pierwszym poście linku, czy we fragmencie "Samsary" jest w gruncie rzeczy efektowną, ale jednak nieco schematyczną zabawą. Taka ciekawostka do przyswojenia na raz, a o której szybko się zapomina. Wynikać to może z tego, że są to raczej szybkie, mocne ciosy ogłuszające na parę sekund, zaś obserwowanie fotografii jego rzeźb wywołuje efektywniejszy rodzaj dyskomfortu.

Lęk, obrzydzenie, szok - tym emocjom należy dać czas na spokojne dojrzewanie, a groteskowa otoczka wokół estetyki audiowizualnej sprawia, że zbyt szybko znikają. Cisza i skupienie towarzyszące podziwianiu zdeformowanych posągów pozwala grozie na prawidłowe kiełkowanie.
http://kulturanajwyzsza.blogspot.com/ - kultura wysoka, niska i ta średniego wzrostu

Wróć do „Sztuka”